Perła – symbolika

Biżuteria z pereł kojarzy nam się z elegancją i wyrafinowaniem. Jest to bardzo trafne spostrzeżenie, ponieważ w starożytnym Rzymie symbolizowały elitarną część społeczeństwa. Były niezwykle rzadkie, przez co posiadały je jedynie najbogatsze i najbardziej znaczące osoby. Dawniej wierzono, że powstają one w miejscu spotkania tęczy i ziemi. Istniała również teoria mówiąca o tym, iż perły są łzami nimf, syren bądź aniołów. Podobnie brzmi legenda o biblijnych postaciach. Według niej rzadko spotykane czarne perły są łzami Adama wyrzuconego z Edenu, z kolei ich klasyczne odpowiedniki to wynik łkania Ewy. Koran przedstawia te niezwykłe ozdoby jako symbol doskonałości. Hindusi i Chrześcijanie przypisują im znaczenie czystości.

Perły w dniu ślubu

Przesądy to nieodłączna część naszego życia. Najczęściej są głoszone przez starsze pokolenie, które nieustannie upomina nas przed ściągnięciem na siebie nieszczęścia. Jeden z zabobonów ślubnych dotyczy właśnie pereł. Mówi się, że pannę młodą, która ubierze je w dniu swojej ceremonii, spotka pech. Szczególnie niefortunna okaże się biżuteria podarowana przez ukochanego. Podobnie sprawa wygląda w przypadku oświadczyn. Pierścionek zaręczynowy z perłą ma oznaczać nieuniknioną tragedię. Oczywiście te przesądy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Perły cieszą się dużą popularnością w jubilerstwie, są często wybierane w trakcie przygotowań do ślubu. Ich subtelny wygląd wspaniale wygląda w połączeniu ze stylizacją młodej, dodając jej uroku. W ostatnim czasie stały się absolutnym hitem. 

Danie o perły

Najcenniejsza biżuteria z pereł to ta, która przekazywana jest między pokoleniami. Chociaż nie są one wieczne, szacuje się, że potrafią przetrwać nawet kilkaset lat. Należy jednak odpowiednio o nie dbać. Przede wszystkim perły powinny być przechowywane w ciemnym miejscu o umiarkowanej wilgotności. Ponadto, źle wpływają na nie detergenty, kosmetyki, pot i kwasy. Należy ubierać je jedynie na specjalne okazje, w przeciwnym wypadku mogą matowieć oraz odkształcać się. 

Może Ci się również spodoba