Jak czyścić biżuterię?

Każdy element biżuterii, niezależnie od jakości czy kruszcu z jakiego został wykonany, z czasem zaczyna się brudzić bądź śniedzieć. Nic w tym dziwnego, zwłaszcza jeśli nosimy ulubioną ozdobę na co dzień, wykonując w niej takie czynności jak sprzątanie czy gotowanie, co zostawia na niej np. tłuste ślady. Nie można zapomnieć również o tym, że na biżuterię mają wpływ również kosmetyki. A nienoszona narażona jest na reakcje chemiczne z powietrzem. Podsumowując – nie jesteśmy w stanie zapobiec powstawania zabrudzeń na biżuterii. Co więc zrobić w tym przypadku? Istnieje kilka łatwych i przyjemnych sposobów na to, aby takie ozdoby wyczyścić. Część z nich wymaga środków, które znajdują się w każdym domu, niektóre wymagają profesjonalnych płynów. Najważniejszym jest, aby biżuterię czyścić z rozwagą, co zapobiegnie jej ewentualnym uszkodzeniom.

 

Czego używać do czyszczenia biżuterii pozłacanej i posrebrzanej?

Każdy nienoszony element biżuterii powinien przede wszystkim być przechowywany w odpowiednim miejscu – na przykład przeznaczonej do tego szkatułce. Czyszczenie biżuterii, która jest jedynie pokryta warstwą metalu szlachetnego jest nieco trudniejsza, ponieważ trzeba uważać, aby tej warstwy nie zetrzeć. Z tego powodu należy czyścic pozłacane naszyjniki czy kolczyki wyłącznie miękką szmatką nawilżoną preparatem do czyszczenia – na przykład wodą z płynem do naczyń, czy specjalną mieszanką dostępną w salonach jubilerskich. Pasta do zębów jest również dobrym wyjściem, jednakże nie może ona posiadać mikro granulek, aby nie naruszyć powierzchni ozdoby.

 

Jakie preparaty sprawdzą się w przypadku biżuterii złotej i srebrnej?

Czyszczenie biżuterii złotej i srebrnej to bardzo ważna sprawa. Zwłaszcza w przypadku pierścionków zaręczynowych, czy obrączek ślubnych, które nosimy na co dzień. Dobrym, domowym sposobem jest zanurzenie biżuterii w roztworze wody i sody oczyszczonej, czy przetarcie jej miękką szczoteczką i pastą do zębów. Jednakże w przypadku, kiedy biżuteria posiada kamienie szlachetne, należy zrobić to jedynie wilgotną, miękką ściereczką lub specjalnym płynem do tego przeznaczonym. Zobacz propozycje profesjonalistów tutaj.

Może Ci się również spodoba